Araç Bakımının Önemi
Aracın ömrünün uzatılması ve yakıttan tasarruf ederek ekonomik araç kullanımının temeli düzenli araç bakımına dayanmaktadır. Ekonomik bir araç sürüşü için; aracın bakımı zamanında ve düzenli olarak yaptırılmalıdır. Ömrünü bitirmiş (bujiler-hava/yağ filtresi-debriyaj balatası gibi) parçalar değiştirilmelidir. Fren ayarları kontrol edilmelidir. Kaliteli akaryakıt kullanılmalıdır. Motoru çalıştırma aşamasında tam gaz vererek ısıtmaya çalışmak motorun aşınmasını ve yakıt tüketimini arttırdığı bilinerek davranılmalıdır.

BAKIMI VE AYARI YAPILMADAN ARAÇ KULLANMANIN OLUMSUZ SONUÇLARI:
Karbüratördeki şamandıra, güç-rölanti-kapış ve jikle devrelerinin kusurlu olması sebebiyle yakıt sarfiyatı artar. Ateşleme avansının bozuk olması da yakıt ekonomisini olumsuz etkiliyor. Hava filtresinin tıkalı olması motora gelen temiz hava miktarını azaltacağı için benzin harcaması fazlalaşır. Kirli hava filtresi % 10 daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Rölanti ayarını kontrol etmek ve ayar bozuksa yaptırmak gerekir. Motor kompresyonun düşük olması sebebiyle motordan daha fazla güç alabilmek için gaz pedalına daha çok basarız ve daha çok akaryakıt sarf ederiz.

ARAÇLARIN BAKIM ARALIKLARI VE BAKIM PROSEDÜRLERİ:
GÜNLÜK BAKIM:
Motor yağı, akaryakıt seviyesi, soğutma sistemi suyu(radyatör suyu), fren hidrolik yağı seviyesi, (olan araçlarda) hidrolik direksiyon yağı seviyesi, lastik hava basınçları ve lastiklerde fiziksel hasar durumu, ışık ve ikaz sistemlerinin durumu kontrol edilir.

HAFTALIK BAKIM:
Vantilatör kayışı, akümülatör kontrolleri, dizel motorlarında yakıt filtrelerindeki ayrıştırıcılardaki suyun tahliye edilmesi, hava frenli araçlarda; hava deposundaki suyun tahliye edilmesine dikkat edilir.

AYLIK BAKIM:
Aylık bakımda haftalık bakıma dâhil olarak hava filtresinin kontrolü ve temizliğine dikkat edilir, emniyet kemeri nemli sabunlu bez ile tozdan arındırılır. Yapılan km.ye göre lastiklerin diş derinliği ve yarılma, yaralanma var mı diye bakılır.

ALTI AYLIK BAKIM:

Sübap, bujiler, platin-avans ve rölanti ayarının, ön düzen ayarlarının ve lastik balanslarının rot ve rot başlarının, debriyaj ve fren balataları ile fren ayarlarının ve far ayarlarının kontrolleri yapılır.
Araç Bakımı ile Ekonomik ve Güvenli Araç Kullanma Esasları:
Aracınız hakkındaki doğru teknik bilgilere sahip olunuz.
Hatalı ve yanlış araç kullanma alışkanlıklarından vazgeçiniz.
Araç kullanırken hava ve yol şartlarını her zaman dikkate alınız.
Aşırı yüksek hızla ve/veya düşük hızla aracınızı kullanmayınız.
Aracınızı cinsine ve belirtilen hız limitlere uygun hızla ve hızınıza uygun olan vitesle sürünüz.
Lastik hava basınçlarını aracınıza uygun düzeyde tutunuz.
Aracınıza aşırı yükleme yapmayın ve fazla yolcu almayınız.
Aracınıza uyumlu olmayan yağları ve yakıtları kullanmayınız.
Egzoz susturucusunun tıkalı olmamasına dikkat ediniz.
El, ayak ve motor frenlerini ayarlı ve uyumlu kullanınız.
Bakımsız ve teknik muayene zamanı geçmiş olan araçları kullanmayınız.
SRC MENÜ
ÜCRETSİZ OKUMAK İSTEYEN ADAYLARIN DİKKATİNE
Kursumuzda ücretsiz okumak için müracat eden adaylardan öncelikli olarak ... ...
GÜLATAK SRC Tüm Hakları Saklıdır
Gülatak SRC Belgesi Kayseri,src belgesi, src1 belgesi, src2 belgesi, src3 belgesi, src4 belgesi, src4 belgesi, src1, src2, src3, src4, src5, src fiyatları, src soruları, src sınavı, kayseri,Gülatak SRC Belgesi,GÜLATAK SRC KAYSERİ, GULATAK SRC,gülatak src kayseri,gulatak src,gülataksrc, gulataksrc