Trafik ve İletişim
Sevgili okuyucular iletişim kavramı gerçekten de yaşamımızda çok önemli bir kavramdır. Değerli arkadaşlarım iletişim kavramını şöyle tanımlayabiliriz: duygu ve düşüncelerimizi jest ve mimiklerle ; sembol ve simgelerle karşı tarafa aktarmaktır. İletişimde beş temel unsur vardır. Bunlar: kaynak, mesaj , kanal, dinleyici ve geri bildirimdir. Mesela sınıfta ders anlatan öğretmen kaynaktır, kursiyerler dinleyicidir, öğretmenin sözleri mesaj(ileti) dır, sınıf ortamı kanaldır, kursiyerlerin öğretmenden neyi anladıklarını söylemeleri geri bildirimdir.

Gene iletişim için şunu da söyleyebiliriz: bir iletinin bir kaynaktan alınıp bir kanal aracılığıyla dinleyicilere iletilip, dinleyiciler tarafından geri bildirim yapılmasıyla oluşan süreçtir.
İnsanı insan yapan temel niteliklerden biri de çeşitli şekillerde iletişim kurabilme becerisidir. İnsan İletişim ile yaşamını kolaylaştırmakta ve geliştirmektedir. İletişim kurmakta zorlanan insanların yaşamlarının da çok zorlu geçtiğini kolaylıkla gözlemleyebilmekteyiz.

Değerli sürücüler, etkili ve başarılı bir iletişimin koşulları vardır. Karşımızdaki insanla işbirliği yapmalıyız ;samimi, içten, dürüst davranmalıyız ; karşımızdaki insana değer vermeliyiz; güven duymalıyız; karşımızdaki insanı dinlemeliyiz; ona saygı duymalıyız; istem dışı dediğimiz hatalarını hoşgörü ile karşılamalıyız; kendimizi onun yerine koyarak empati kurmalıyız; ön yargılı , peşin hükümlü , dayanaksız yargılarda bulunmamalıyız ; onun düşüncesine katılmayabiliriz ama onu anlamak için sonuna kadar onu dinlemeliyiz. Ancak bu niteliklerle etkili ve başarılı bir iletişim kurabiliriz.

Bu nitelikleri içselleştirebildiğimiz oranda yaşamımız huzurlu olur. Alışkanlık haline getirdiğimiz oranda yaşamımız mutlu olur ve çevremize de katkıda bulunmuş oluruz. Bununla birlikte toplumun refah standardına katkıda bulunmuş oluruz.

Sevgili sürücüler, iletişimde sıra çok önemlidir. İletişim masa tenisine benzer. Top hangi oyuncuda ise konuşmacı odur. Diğer oyuncu dinleyicidir. İki oyuncu aynı anda topa vurursa , top kesinlikle hiçbir oyuncunun hedefine uygun yönde gitmeyecektir. Yani hiçbir oyuncu duygu ve düşüncesini anlatma fırsatını bulamayacaktır. Oyunun sonucunda da hiç kimse hedefine ulaşamayacaktır.

Yukarıdaki durum trafik ortamında da geçerlidir. Trafikte aynı anda iki sürücünün sollamaya kalkışması felaket getirir. Çünkü burada sağlıklı bir iletişim kurulmamıştır. Etkili bir iletişimin unsurları da yoktur. İletişimin dili olan dönüş lambaları ( sinyaller) kullanılmalıdır. Bu ışıklar kullanılarak zamanında doğru mesaj verilmelidir. Bir anda ancak bir sürücü sollama yapar, bu sürücü kaynak konumunda olur ve mesajını uygun sinyalini yakarak verir, diğer sürücü bu mesajı aldıktan sonra gerekli doğru davranışı göstermek zorundadır.

Sürücüler kuralları aynı şekilde uygularlarsa kazalar azalır, can kaybı azalır, milli servetin kaybı azalır. Sürücüler trafikte aynı nesnelere, aynı uyarıcılara aynı anlamı ve tepkiyi vermelidirler. Eğer böyle olursa kimin nerede ne yapacağı belli olur. Etkili bir iletişim sağlanır. Huzurlu verimli, güvenli bir trafik ortamı olur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; iletişimde başarılı olursak trafik hayatında da başarılı oluruz. Trafik hayatındaki başarımız, toplumun huzurunda önemli bir unsurdur.

Bu yazımı Yunus Emre’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum: “CÜMLELER DOĞRUDUR, SEN DOĞRU İSEN; DOĞRULUK BULUNMAZ SEN EĞRİ İSEN.” Yani insanın özü, sözünü belirler. İçtenlik ve samimiyetle davranmamız söylediklerimizi doğru kılar, iletişimimizi pekiştirir.
SRC MENÜ
ÜCRETSİZ OKUMAK İSTEYEN ADAYLARIN DİKKATİNE
Kursumuzda ücretsiz okumak için müracat eden adaylardan öncelikli olarak ... ...
GÜLATAK SRC Tüm Hakları Saklıdır
Gülatak SRC Belgesi Kayseri,src belgesi, src1 belgesi, src2 belgesi, src3 belgesi, src4 belgesi, src4 belgesi, src1, src2, src3, src4, src5, src fiyatları, src soruları, src sınavı, kayseri,Gülatak SRC Belgesi,GÜLATAK SRC KAYSERİ, GULATAK SRC,gülatak src kayseri,gulatak src,gülataksrc, gulataksrc